Ako bezpečne aktualizovať WordPress

Nová verzia WordPressu ti zrýchli stránku, zvýši jej bezpečnosť, pridá nové nastavenia, ale môže ti stránku aj pokaziť. Preto ti teraz ukážem, ako bezpečne aktualizovať WordPress.

3 druhy aktualizácií

Vo WordPresse môžeš aktualizovať pluginy, témy a najväčšiu aktualizáciu má samotný WordPress. Témy aj pluginy fungujú pod WordPressom a sú stále prispôsobované na jeho najnovšiu verziu. Preto ako prvé aktualizuj pluginy, potom témy a ako posledné WordPress.

Vytvorenie staging stránky

Staging stránka je presná kópia tvojej webstránky, ku ktorej máš prístup iba ty. Môžeš na nej vyskúšať zmeny pred tým, než ich urobíš na skutočnej stránke. Na jednoduché vytvorenie staging stránky odporúčam plugin WP STAGING. Stiahni ho, aktivuj a potom ho nájdeš v ľavom menu pod WP Staging. Klikni na Create new staging site, pomenuj ju napríklad staging alebo test a vytváranie spustíš kliknutím na Start Cloning.

vytváranie staging stránky vo WordPresse

Po vytvorení klonu klikni na tlačítko Open Staging Site a prihlás sa do WordPressu ako normálne. Ocitneš sa vo svojej testovacej staging stránke, na ktorej otestuješ aktualizácie – postup si prečítaj nižšie. Ak všetko prebehne v poriadku na staging stránke, môžeš bezpečne urobiť tie isté zmeny aj na skutočnej stránke.

Záloha

Pri aktualizovaní sa môže stať, že stránka narazí na problém a prestane fungovať. Najlepšie je pripraviť sa na to a vytvoriť si zálohu. Ak máš hosting od Websupportu, zálohy sa ti vytvárajú automaticky každý deň. Keď stránka prestane fungovať, môžeš si obnoviť zálohu z predchádzajúceho dňa, keď stránka bola ešte v poriadku. Ak používaš plugin na cache, pred aktualizáciou ho vypni a keď bude všetko aktualizované, znovu ho môžeš zapnúť.

Aktualizácia pluginov a tém

Pluginy môžeš aktualizovať hneď, ako budú mať aktualizáciu dostupnú. Skontroluješ ich v časti PluginyNainštalované pluginy. Na webstránke od autorov tém si prečítaš, na ktorú verziu WordPressu sú ich produkty momentálne prispôsobené. Spojazdniť ich na vyššej verzii WordPressu bez ich odporúčania radšej neskúšaj. Témy nájdeš vo Vzhľad – Témy.

Aktualizácia WordPressu

Keď máš aktualizované témy aj pluginy, môžeš sa pustiť do aktualizácie WordPressu. Nájdeš ju v časti Nástenka – Aktualizácie.
Všetky aktualizácie trvajú len pár sekúnd a keď prebehnú, skontroluj si celú stránku, či netreba niečo upraviť.

Zhrnutie

  1. Vytvor si staging stránku a otestuj na nej kompatibilitu aktualizácií.
  2. Pred aktualizovaním si pre istotu urob zálohu stránky a vypni plugin na cache.
  3. Aktualizuj pluginy.
  4. Skontroluj na stránke autorov témy, či je kompatibilná s novu verziou WordPressu a ak áno, tak aktualizuj aj tému.
  5. Nakoniec môžeš bezpečne aktualizovať WordPress.
  6. Skontroluj zmeny na svojej stránke.

1 názor na “Ako bezpečne aktualizovať WordPress”

  1. Pingback: Kompletný návod na Wordpress [krok za krokom] - Miška Sluková

Komentáre sú uzavreté.