Ako bezpečne aktualizovať WordPress

Nová verzia WordPressu ti zrýchli stránku, zvýši jej bezpečnosť, pridá nové nastavenia, ale môže ti stránku aj pokaziť. Preto ti teraz ukážem, ako bezpečne aktualizovať WordPress.

3 druhy aktualizácií

Vo WordPresse môžeš aktualizovať pluginy, témy a najväčšiu aktualizáciu má samotný WordPress. Témy aj pluginy fungujú pod WordPressom a sú stále prispôsobované na jeho najnovšiu verziu. Preto ako prvé aktualizuj pluginy, potom témy a ako posledné WordPress.

Záloha

Pri aktualizovaní sa môže stať, že stránka narazí na problém a prestane fungovať. Najlepšie je pripraviť sa na to a vytvoriť si zálohu. Ak máš hosting od Websupportu, zálohy sa ti vytvárajú automaticky každý deň. Keď stránka prestane fungovať, môžeš si obnoviť zálohu z predchádzajúceho dňa, keď stránka bola ešte v poriadku. Ak používaš plugin na cache, vypni ho pred aktualizáciou a keď bude všetko aktualizované, znovu ho môžeš zapnúť.

Aktualizácia pluginov a tém

Pluginy môžeš aktualizovať hneď, ako budú mať aktualizáciu dostupnú. Skontroluješ ich v časti PluginyNainštalované pluginy. Na webstránke od autorov tém si prečítaš, na ktorú verziu WordPressu sú ich produkty momentálne prispôsobené. Spojazdniť ich na vyššej verzii WordPressu bez ich odporúčania radšej neskúšaj. Témy nájdeš vo Vzhľad – Témy.

Aktualizácia WordPressu

Keď máš aktualizované témy aj pluginy, môžeš sa pustiť do aktualizácie WordPressu. Nájdeš ju v časti Nástenka – Aktualizácie.
Všetky aktualizácie trvajú len pár sekúnd a keď prebehnú, skontroluj si celú stránku, či netreba niečo upraviť.

Zhrnutie

  1. Pred aktualizovaním si pre istotu urob zálohu stránky a vypni plugin na cache.
  2. Aktualizuj pluginy.
  3. Skontroluj na stránke autorov témy, či je kompatibilná s novu verziou WordPressu a ak áno, tak aktualizuj aj tému.
  4. Nakoniec môžeš bezpečne aktualizovať WordPress.
  5. Skontroluj zmeny na svojej stránke.
Ako bezpečne aktualizovať WordPress
Prejsť na začiatok