Ako na WordPress – téma, články, stránky

V článku Ako si vytvoriť blog vo WordPresse som písala o tom, čo si musíš pripraviť pred vytváraním stránky. V tomto článku už prejdeme na to, ako si na WordPress stránku vybrať tému, pridať stránky a vytvárať články.

Výber témy

Téma je dizajn celej tvojej stránky. Každá nová WordPress stránka má nainštalovanú základnú tému. Ďalšie témy nájdeš v menu v časti VzhľadTémy, kde hore na stránke uvidíš tlačítko Pridať novú tému. Všetky témy, ktoré tam nájdeš sú zadarmo. A predtým, ako ich na stránku nainštaluješ, si môžeš vyskúšať, ako budú vyzerať kliknutím na Živý náhľad.

Screenshot z panelu tém v administrácii WordPressu

Platené témy

Okrem týchto tém si môžeš ďalšie kúpiť napr. na stránke https://themeforest.net/. Dobre si prečítaj recenzie a nekupuj tie, s ktorými mali ľudia problémy. Keď tému kúpiš, stiahneš ju ako súbor zip a celý ho nainštaluješ v administrácii WordPress stránky v časti VzhľadTémy, Pridať novú tému a button Nahrať tému.

Child a parent téma

Niekedy má téma 2 časti – child a parent súbory. Parent je základná téma a obsahuje najdôležitejšie časti. Child rozširuje parent tému a používa sa na úpravy. Nainštalovať potrebuješ aj child aj parent tému, ale aktivuješ iba child verziu.

Ako si tému prispôsobiť

Spolu s kupovanou témou dostaneš aj návod, ako tému používať. Je to väčšinou odkaz na stránku alebo PDF súbor. Pri inštalovaní témy si môžeš všimnúť, že v jednej téme je viac dizajnov (volajú sa demo) stránky. Musíš si vybrať jeden dizajn, ktorý sa ti najviac páči a aktivovať si ho. Aktiváciou dostaneš presne takú stránku, aká bola v deme, a stačí ti vymeniť len obrázky a texty za svoje.

Vytváranie stránok

Najprv si premysli štruktúru celej stránky a pokojne si ju aj nakresli. Moja stránka má napríklad hlavnú stránku, ktorá obsahuje ochutnávku z každej podstránky a tiež základné informácie. Na ďalších stránkach mám viac rozpísané jednotlivé časti z hlavnej stránky. Najdetailnejšie informácie pridávam do blogových článkov. Ak na svojej stránke nepotrebuješ veľa informácií, bude ti stačiť iba jedna hlavná stránka.

Blog

Blog je dôležitý z dvoch dôvodov. Články blogu prinášajú na stránku nový obsah aj nových ľudí. Môžeš sa v ňom rozpísať viac ako na bežnej stránke.

Nakoniec nezabudni pridať na stránku aj svoje sociálne siete, kde ťa ľudia budú môcť kontaktovať alebo kde nájdu viac obsahu od teba.

Zhrnutie

Vytvoriť si stránku s Websupportom a WordPressom je jednoduché a zaberie to len pár dní. Po vytvorení si najskôr premysli, aké stránky potrebuješ vytvoriť, a priprav si texty, logo a obrázky. Vyber si z bezplatných tém WordPressu alebo si kúp a stiahni inú tému. Po jej nainštalovaní môžeš začať plniť stránku pripraveným obsahom.

1 názor na “Ako na WordPress – téma, články, stránky”

  1. Pingback: Ako bezpečne aktualizovať Wordpress - Miška Sluková

Komentáre sú uzavreté.