Ako si urobiť webstránku zadarmo

Najjednoduchší spôsob, ako si urobiť webstránku zadarmo, je cez WordPress alebo Blogger. Sú to predpripravené webstránky s hostingom a redakčným systémom. Tebe teda len stačí vybrať si najkrajší dizajn, vytvoriť stránky a písať články.

Blogger – Webstránka zadarmo, na ktorej sa dá zarobiť

Cez službu Blogger si môžeš webstránku urobiť veľmi rýchlo, keď pôjdeš na blogger.com a klikneš na vytvoriť blog. Blogger patrí Googlu, preto sa prihlasuješ cez Gmail. Po prihlásení si môžeš vybrať jeden z 11 dizajnov a prispôsobiť si farby, obrázky a rozloženie. Webstránky sú responzívne, čiže sa dobre zobrazujú na mobile aj v počítači a majú bezpečný SSL certifikát.

Administrácia webstránky Blogger

V menu na ľavej strane si vyberáš, čo chceš upravovať. Prvé sú príspevky, teda blogové články, pod nimi nájdeš štatistiky o návštevnosti a komentároch, komentáre, zárobky z reklám AdSense, stránky, rozloženie modulov stránky a na záver motívy teda dizajn stránky a nastavenia. Vo všetkom sa rýchlo zorientuješ a webstránku si prispôsobíš raz-dva. Nemusíš sa báť ani toho, že keď zmeníš motív, tak prídeš o celý obsah webstránky. Stránky a články, ktoré si vytvoríš, sa nikdy nevymažú, teda kým ich ty nezahodíš do koša.

Ako vyzerá webstránka zadarmo vytvorená cez Blogger

Cez Blogger som urobila moju webstránku miskaslukova.blogger.com. Vybrala som si motív Soho Light a na pozadie som dala jeden z predvolených obrázkov v galérii v kategórii abstraktné. Vytvorila som dve stránky – partneri a o mne. Webstránka je rozdelená na ľavý bočný panel a hlavnú časť vpravo.

Rozloženie webstránky vytvorenej cez Blogger

Užitočné funkcie Bloggeru

Špecifickou funkciou Bloggeru je, že cez svoju webstránku môžeš zarábať na reklamách. Nato, aby zarábanie fungovalo, si potrebuješ vytvoriť účet na AdSense. Tieto nastavenia nájdeš v administrácii v časti zárobky. AdSense sa automaticky prepojí s tvojím blogom a potom jediné, čo musíš urobiť, je pridať na blog gadgety AdSense tam, kde chceš, aby sa reklamné bannery zobrazovali. Okrem zarábania sa ti môžu páčiť aj menovky článkov, ktoré na tvojej webstránke vytvoria skupiny článkov s rovnakou témou. Ak sa staráš o to, aby sa nové články na tvojej webstránke zobrazovali pravidelne, ale nechceš ich stále manuálne publikovať, Blogger ti dovolí zverejnenie článku naplánovať dopredu.

WordPress – Najpopulárnejší systém na webstránky

Najpopulárnejší spôsob, ako si urobiť webstránku zadarmo, je cez redakčný systém WordPress. Má o trochu viac možností ako Blogger a hlavne oveľa viac tém (motívov webstránky). V administrácii sú časti, do ktorých ťa pri bezplatnej verzii nepustí. Stále ti teda budú ponúkať platenú verziu. Rovnako ako Blogger, aj WordPress webstránky obsahujú SSL certifikát a sú responzívne. Svoju WordPress stránku si môžeš zadarmo vytvoriť na WordPress.com.

Administrácia WordPress stránky

V administrácii si môžeš pozrieť štatistiky o návštevnosti webstránky, upravovať stránky, blogové články, multimédia a spravovať komentáre. V časti dizajn si nastavíš rozloženie, tému a dizajn webstránky.

Ako vyzerá webstránka zadarmo vytvorená cez WordPress

Ako príklad si môžeš pozrieť moju webstránku miskaslukova.wordpress.com. Vytvorila som na nej stránky domov, o mne a kontakt a mnoho článkov. Moja téma sa volá Dyad, ako hlavnú farbu som vybrala čiernu a fonty na stránke som nechala pôvodné. V pätičke webstránky sú tri widgety – vyhľadávanie, kategórie článkov a Instagram. Použila som dva druhy menu. Prvé vidíš navrchu webstránky a obsahuje stránky domov, o mne a kontakt a druhé menu je na konci stránky a odkazuje na moje sociálne siete. Prispôsobila som ešte obrázok hlavičky a vymenila som pôvodný motív za svoju akvarelovú maľbu s palmami.

Užitočné funkcie WordPressu

  • uloženie konceptu článku bez publikovania,
  • ukladanie článkov s rovnakou témou do kategórií,
  • pripnutie článku navrch stránky,
  • naplánovanie publikovania článku na neskôr,
  • zmena dátumu článku na čas v minulosti.