Ako si vytvoriť blog vo WordPresse

Ukážem ti celý proces, ako si vytvoriť blog. Od nákupu domény a hostingu až po nainštalovanie WordPressu, cez ktorý môžeš písať články. Pôjde to ľahko, aj keď máš od programátora na míle ďaleko.

Vyber si doménu a hosting

Doména je názov tvojho blogu, napr. miskaslukova.sk. Kupuje sa väčšinou na rok a jej názov nemôžeš meniť. Keď si názov premyslíš, zisti si, či ho už niekto pred tebou nekúpil. Ak nie, môžeš si ho kúpiť.

Domény majú viaceré koncovky

Na Slovenku sa používa koncovka .sk, medzinárodná koncovka je .com, ktorá býva o kúsok drahšia ako slovenská, no a potom sú tu mnohé funky domény. Výber je len na tebe, ale dávaj si pozor, aby názov domény vrátane koncovky pôsobil dôveryhodne.

Hosting pre WordPress

Je veľmi praktické kúpiť si doménu aj hosting na jednom mieste. Hosting sa tiež kupuje väčšinou na jeden rok a firmy v rámci hostingu ponúkajú rôzne služby. Ja mám najradšej WebSupport, pretože je to slovenská firma a majú prehľadnú administráciu, v ktorej si doménu a hosting rýchlo prepojím na WordPress. Ich The Hosting na WordPress blogom úplne stačí a ak bude treba, môžeš si dokúpiť viac priestoru.

Prepojenie s WordPressom

Čo je WordPress

WordPress je bezplatný systém, cez ktorý môžeš vytvoriť a spravovať svoj blog. Keby takýto systém na blogu nemáš, musíš ísť s každou zmenou textu, obrázku alebo pridaním článku za programátorom, ktorý by zmeny urobil v kóde. Je to niečo, ako operačný systém pre blogy. Ty vidíš prehľadnú administráciu, v ktorej pridávaš články a na pozadí sa kód prepisuje sám. Takýchto systémov je veľa a WordPress je na vytváranie blogov najobľúbenejší.

Inštalácia WordPressu cez WebSupport

Blog prepojíš s WordPressom v administrácii WebSupportu v časti CMS – redakčné systémy. Vybrať si môžeš z dvoch druhov WordPressu a je jedno, ktorý si vyberieš. Po nainštalovaní sa ti o pár minút zobrazí na tvojej doméne základná WordPress stránka s uvítaním.

Screenshot prepájania WordPress blogu vo WebSupporte

Pekné zobrazovanie URL článkov

Poslednú zmenu, ktorú ti pred vytváraním článkov, stránok a zmenou dizajnu odporúčam, je nainštalovať SSL certifikát a upraviť zobrazovanie URL článkov. To urobíš v administrácii WordPressu v časti NastaveniaTrvané odkazy a vyber si možnosť Názov článku.

Screenshot z úpravy nastavení trvalých odkazov v administrácii WordPress

Teraz máš vytvorený vlastný blog a zostáva ti už len písať články. A ak si nechceš kupovať doménu a hosting, môžeš si webstránku vytvoriť aj zadarmo.

2 názory na “Ako si vytvoriť blog vo WordPresse”

  1. Pingback: Ako na WordPress - téma, články, stránky - Miška Sluková

  2. Pingback: Kompletný návod na Wordpress [krok za krokom] - Miška Sluková

Komentáre sú uzavreté.