Ako si vytvoriť webstránku: Platenú alebo zadarmo?

Vlastná webstránka sa dá vytvoriť úplne zadarmo a bez nijakých skúseností s kódovaním. Sú tu však aj platené webstránky, ktoré majú svoje výhody.

Čo potrebuješ na vytvorenie webstránky

Na vytvorenie webstránky potrebuješ 3 veci:

  1. doménu (názov webstránky, napr. miskaslukova.sk),
  2. hosting (miesto, kde je tvoja webstránka uložená, napr. The Hosting for WordPress od Websupportu),
  3. redakčný systém (systém, v ktorom vytváraš a publikuješ články bez kódovania, napr. WordPress).

Aký je rozdiel medzi platenou a neplatenou webstránkou

Je veľa systémov, cez ktoré si môžeš vytvoriť webstránku zadarmo, teda nemusíš platiť za doménu, hosting ani redakčný systém. Najznámejšie sú Blogger, WordPress a nový Wix. Všetky sú super a aj zadarmo, ale majú aj malé obmedzenia. Tvoja doména bude vždy obsahovať názov služby, napríklad moja bezplatná WordPress stránka je na subdoméne miskaslukova.wordpress.com, namiesto vlastnej domény miskaslukova.sk. Pri webstránke zadarmo tiež prichádzaš o niektoré funkcie, nemôžeš si vytvoriť vlastný email a nemáš úplnú slobodu v tom, čo môžeš s webstránkou robiť.

Ktorú bezplatnú službu si vybrať

Všetky bezplatné webstránky majú rovnaké podmienky a funkcie. Vyberaj si teda podľa dizajnu. Určite máš nejakú predstavu o tom, ako má tvoja webstránka alebo blog vyzerať. Pozri si dizajny všetkých poskytovateľov a vyber si toho, kto má pre teba najlepší dizajn.

Zarábanie na webstránke

Dizajn nie je úplne jediná vec, ktorú musíš pri výbere zvážiť. Plánuješ vytvárať originálne články a na tom môžeš zarobiť. Poznáš tie reklamné bannery, ktoré ťa prenasledujú ak si pozeráš napríklad topánky alebo elektroniku na nejakej webstránke? Tieto bannery si môžeš dať aj na svoju webstránku a keď na banner niekto klikne, dostaneš za to pár centov. Je to možné vďaka službe AdSense. To je tá istá služba, na ktorej zarábajú YouTuberi. AdSence sa dá z bezplatných webstránok nasadiť iba na Blogger.

Porovnanie webstránok zadarmo


[ninja_tables id=“11904″]

Aké výhody má vlastná webstránka

Vytvoriť si vlastnú webstránku je len o kúsok zložitejšie ako tú bezplatnú. Za svoje peniaze dostaneš vlastnú doménu, hosting a email. Nikto ťa tiež nebude obmedzovať v tom, ako si webstránku dizajnovo upravíš a aké fičúry bude mať. Nebude sa podobať na veľa ostatných webstránok a bude pôsobiť profesionálnejšie.

Prechod z bezplatnej na platenú webstránku

Nemysli si ale, že z bezplatnej webstránky už nie je úniku. Ak sa rozhodneš, že potrebuješ vlastnú doménu, email a chceš vložiť reklamy na webstránku, môžeš si za tieto služby zaplatiť na WordPresse, Bloggeri aj Wixe kúpením balíčka s rozšíreniami. Je to ale oveľa drahšie ako vlastná webstránka. Doménu a hosting si môžeš kúpiť cez Websupport približne za 70 €, zatiaľ čo za balík od WordPressu zaplatíš 300 € na rok. 

Koľko stojí vytvorenie vlastnej webstránky

Ako som písala na začiatku, na vytvorenie webstránky potrebuješ tri veci:

  1. Doména stojí okolo 10 € na rok.
  2. Za hosting zaplatíš približne 50 €.
  3. Najobľúbenejší redakčný systém webstránok je WordPress a ten je zadarmo.

Okrem toho, že za všetky služby musíš zaplatiť, je pri vlastnej webstránke rozdiel aj v tom, že ju spravuješ ty. Musíš si kúpiť doménu i hosting a prepojiť ich s redakčným systémom, vytvoriť email aj opravovať chyby. Máš teda viac možností, ale aj väčšiu zodpovednosť.

Výhody a nevýhody vlastnej a bezplatnej webstránky


[ninja_tables id=“11906″]

Ako sa rozhodnúť?

Ak blogovanie iba skúšaš, nemáš s tým žiadne skúsenosti a nevieš, či ťa to bude naozaj baviť, tak si určite vytvor bezplatnú webstránku.

Vlastnú webstránku si vytvor, ak potrebuješ aj eshop, chceš spúšťať vlastné reklamy alebo máš s písaním skúsenosti a chceš na tom aj zarábať.