Kompletný návod na WordPress [krok za krokom]

Kompletný návod na WordPress pre začiatočníkov, ktorý z teba urobí experta na webstránky. Stačí ho otvoriť a postupovať krok za krokom.

Hosting a doména

Na vytvorenie webstránky si najprv potrebuješ kúpiť doménu a hosting. Ak ich ešte nemáš, prečítaj si aj článok Ako si vytvoriť blog vo WordPresse, v ktorom ti poradím, ako na to. Ak si chceš cez WordPress vytvoriť bezplatnú stránku, teda stránku bez plateného hostingu a domény, pokračuj na návod Ako si urobiť webstránku zadarmo.

Prepojenie s WordPressom

Ak si kupuješ doménu a hosting od Websupportu, prepojenie urobíš jednoducho na jedno kliknutie. Prihlás sa do administrácie Websupportu a v ľavom menu si nájdi a klikni na CMS – Redakčné systémy. Uvidíš tam dva druhy WordPressu, z ktorých máš na výber, a tak na jeden z nich klikni. To je všetko, tvoja nová stránka bude o pár minút na svete. Ak treba, viac o vytváraní stránky vo WordPresse nájdeš v článku Ako si vytvoriť blog vo WordPresse. S ostatnými dodávateľmi nemám skúsenosti. Môžeš ich poprosiť o pomoc alebo si hosting preniesť k Websupportu.

Téma

Po prepojení WordPressu s hostingom a doménou si môžeš nainštalovať tému. WordPress má veľa bezplatných tém, ktoré nájdeš v časti Vzhľad – Témy. Platené témy majú viac funkcií a prepracovanejší dizajn. Navyše sa dajú vyhľadávať presne podľa obsahu stránky, napr. špeciálne témy pre pizzeriu, kníhkupectvo alebo portfólio fotografov. Detailnejšie informácie sú v článku Ako na WordPress – téma, články, stránky.

SSL certifikát

Hneď po vytvorení webstránky sa pozri na svoju URL (napr. https://miskaslukova.sk/), či sa začína na https alebo iba http. Ak sa začína na https, tak obsahuje aj bezpečnostný certifikát. Ak ho nemá, musíš si ho nainštalovať. Ako na to si prečítaš v článku SSL certifikát na WordPress.

Prvé nastavenia

Niektoré nastavenia, ako aj spomínaný SSL certifikát, je skvelé urobiť hneď na začiatku, aby sme sa neskôr vyhli opravám a prepisovaniu. Ďalším takýmto nastavením je zmena tvorby URL adries. Ak nevieš ako na to, návod nájdeš v článku Prvé nastavenia WordPressu.

Vytváranie stránok

Každá webstránka sa skladá minimálne z jednej stránky. Ako budú stránky vyzerať, čo budú obsahovať aj ako sa upravujú, určuje téma. Hlavne v kúpených témach máš stránky dopredu pripravené a stačí v nich len vymeniť text, farby a obrázky za svoje. V článku Ako upravovať WordPress stránky si o tom prečítaš viac.

Vytváranie článkov

Články nie sú povinné pre všetky webstránky, ale pomôžu ti získať viac návštevníkov, tak prečo to neskúsiť. Sekciu venovanú článkom nájdeš v menu a má názov Články. Návod, ako rozčleniť text na nadpisy a podnadpisy a využiť SEO na získanie nových návštevníkov, si môžeš prečítať v článku Vytváranie článkov vo WordPresse.

SEO optimalizácia

Ako som už spomínala, s vytváraním článkov sa spája SEO optimalizácia. Je to zopár pravidiel písania článkov, ktoré ak dodržíš, dostaneš zo svojich článkov maximum, čo v tomto prípade znamená viac ľudí na web. SEO sa dá použiť okrem článkov aj na stránky. Prečítaj si o tom viac v článku Ako zvýšiť návštevnosť blogu pomocou SEO a uvidíš, že to nie je ťažké.

Preklad WordPressu

Keď už máš webstránku vytvorenú podľa svojich predstáv, môže sa stať, že na nej vidíš niektoré slová v angličtine a nevieš, kde ich prepísať do slovenčiny. S prekladom ti pomôže môj článok Ako vo WordPresse preložiť výrazy v angličtine, v ktorom ti ukážem postup na rýchle prekladanie pomocou pluginu.

Analytické nástroje

Vo fáze, keď vieš, že tvoja webstránka je už hotová, je správny čas nainštalovať si skvelé analytické nástroje pre WordPress. Budú zbierať anonymné dáta o tvojich návštevníkoch a časom môžeš vyhodnotiť, ktoré stránky, články alebo produkty sa ľuďom páčili a čomu sa treba vyvarovať.

Údržba a vylepšenia

Ako lepšie ukončiť návod na WordPress než dobrou radou nad zlato. WordPress ťa bude často upozorňovať, že potrebuje niečo aktualizovať. Keďže sa tvoja webstránka skladá zo systému WordPress, témy a pluginov od rôznych autorov, musíš aktualizáciu webstránky urobiť bezpečne vo chvíli, keď budú všetky jej časti spĺňať spoločné požiadavky. Preto nerob aktualizácie kedykoľvek a bez prípravy, ale postupuj podľa návodu Ako bezpečne aktualizovať WordPress.

Prejsť na začiatok