Prečo je dobré podpísať svoje obrazy

Podpis je skvelý spôsob, ako zistiť, kto obraz nakreslil. Aj keď ho predáš, podľa zákona ti naň stále patria práva a nikto ho nemôže kopírovať, predať alebo zničiť. Tým, že si obraz podpíšeš, dáš všetkým vedieť, že tieto práva sú tvoje.

Ako podpísať obraz

Podpísať sa môžeš celým menom, krstným menom, priezviskom, prezývkou alebo iniciálami. Mysli na to, že čím viac informácií o sebe na obraze necháš, tým viac budú o tebe vedieť tí, ktorí sa naň budú pozerať.

Má to dve výhody. Po prvé bude podpis fungovať ako menovka a nikto sa nebude pokúšať privlastniť si tvoju prácu. Okrem toho to bude pre teba dobrá reklama a ak sa niekomu bude tvoj obraz páčiť, môže ťa podľa mena nájsť a kúpiť si nejaký aj pre seba.

Kde obraz podpísať

Asi aj ty budeš hľadať podpis niekde v rohu spodnej časti. Nie sú na to pravidlá, len sa to tak väčšinou robí. Najlepší spôsob, ako podpísať obraz, je tak, aby podpis zapadal do svojho prostredia a veľmi sa nevystrkoval. Skús na podpis použiť tie isté farby a techniku, ako na zvyšok obrazu. A ak sa podpis na prednú stranu nehodí, podpíš sa dozadu alebo na rám pripni štítok. Ten sa ti hodí, aj keď obraz, fotku alebo ilustráciu posielaš mailom. Môže vyrezať napríklad takto:

Štítok s informáciami o obraze

Dátum

Každý autor časom mení svoj štýl a techniku. Viac sa naučíš, prídu nové trendy a zlepší sa aj vybavenie. Alebo ťa len zaujme niečo iné. Podľa dátumu na obraze bude ľahké zaradiť ho do tvojho obdobia a tak ako pri vínku aj pri obrazoch sa nájdu obľúbené ročníky.

Pri kópiách obrazov sa zvykne napísať ešte aj poradové číslo kópie. Originál má väčšinou vyššiu hodnotu ako jeho kópie, ale ak vytlačíš len obmedzený počet kópií a každú z nich očísluješ budú vzácnejšie.

Zhrnutie

  1. Podpíš sa celým menom – bude jasné, kto má na obraz práva a je to aj dobrá reklama.
  2. Za meno napíš dátum – časom bude vidieť vývoj tvojej práce.
  3. Pri kópiách rob limitované série a každú kópiu očísluj – budú mať väčšiu hodnotu.
Prečo je dobré podpísať svoje obrazy
Prejsť na začiatok