Vytváranie článkov vo WordPresse

V tomto článku ti ukážem všetko, čo potrebuješ na vytváranie článkov vo WordPresse – vysvetlím ti používanie editora, kategórie článkov, publikovanie aj základy SEO optimalizácie.

Všetky nastavenia článkov hľadaj v ľavom menu v časti Články. Nájdeš tam publikované články aj koncepty, kategórie a tiež tam môžeš vytvoriť nový. Stačí kliknúť na Pridať nový.

Ako pridať nový článok vo WordPresse
Ako pridať nový článok vo WordPresse

Gutenberg editor

Väčšina WordPressov používa na vytváranie článkov editor Gutenberg. Veľmi ľahko sa ovláda, pretože v ňom vytváraš článok pomocou blokov. Nadpis je jeden blok, text ďalší, obrázok ďalší blok a podobne.

Hlavný nadpis článku

Úplne prvý blok, ktorý uvidíš, je nadpis článku. Keď na nadpis klikneš, nájdeš nad ním pole, v ktorom sa dá upraviť URL článku. URL adresa by mala byť rovnaká, ako nadpis článku. Ďalšie pravidlá nadpisov sú v článku Ako zvýšiť návštevnosť blogu pomocou SEO.

Pridávanie ďalších blokov

Keď máš nadpis vyriešený, pridaj ďalší blok. Máš tri možnosti, ako to urobiť:

  • Za hlavným nadpisom stlač enter a klikni v paneli na Zmeniť typ alebo štýl bloku – tam si vyber, ktorý blok potrebuješ.
  • Prejdi myšou do stredu spodnej časti bloku a zobrazí sa + ako znak toho, že môžeš pridať ďalší blok.
  • V hornom paneli klikni na +, ktoré pridá nový blok.

Typ bloku môžeš neskôr zmeniť a nie je problém ani bloky vymazávať.

3 možnosti pridania nového bloku
3 možnosti ako pridať ďalší blok

Ukladanie a publikovanie článku

Článok si môžeš priebežne ukladať kliknutím na Uložiť koncept v hornej časti stránky. Vedľa toho nájdeš tlačítko Náhľad, ktoré ti ukáže, ako by tvoj článok vyzeral, keby sa hneď publikoval. Tlačítko publikovať ti dovolí buď článok hneď zverejniť, alebo naplánovať, kedy sa má publikovať sám.

Kategórie

V pravom paneli môžeš v časti Dokument pridať kategóriu článku. Kategórie sú skupiny článkov s rovnakou témou a zobrazia sa väčšinou nad alebo pod článkom. Klikni na Pridať novú kategóriu a vytvor si novú kategóriu s názvom témy, do ktorej článok patrí. Článok bude zaradený iba do kategórie, vedľa ktorej je zaškrtnuté políčko.

Kde sa pridáva kategória článku
Kde sa pridáva kategória článku

Ilustračný obrázok

Pod kategóriami nájdeš pole na pridávanie ilustračného obrázku. To, kde sa obrázok zobrazí, závisí od témy. Vyskúšaj si v náhľade, kde sa obrázok objaví, a ak sa ti tam nehodí, nemusíš ho používať.

Yoast SEO

Ak používaš plugin Yoast SEO, tak pod článkom nájdeš jeho nastavenia. K SEO optimalizácii ti odporúčam článok Ako zvýšiť návštevnosť blogu pomocou SEO. Vyplň Hlavné kľúčové slovo a vo Výsledkoch analýzy nižšie potom uvidíš tipy na úpravu článku. Ďalej klikni na Editovať úryvok a vyplň aj SEO názov a Meta popis. Ak ich nevyplníš, Google text doplní za teba a niekedy tam napíše úplný nezmysel. Ďalšie zaujímavé nastavenie je v karte Social. Nastavíš tam, ako bude vyzerať príspevok, keď sa bude zdieľať na sociálnych sieťach.

1 názor na “Vytváranie článkov vo WordPresse”

  1. Pingback: Kompletný návod na Wordpress [krok za krokom] - Miška Sluková

Komentáre sú uzavreté.