Nemám čas na kreslenie – 7 rád, ako si ho nájsť

Kreslenie je skvelý spôsob, ako si oddýchnuť, ale aj uvoľniť nevyužitú kreativitu a prejaviť sa. S výnimkou tých, ktorí sa kreslením živia, sa často stáva, že na našu obľúbenú aktivitu jednoducho nemáme čas. Ako to vyriešiť som sa opýtala siedmich umelkýň.

ann.panulis

Jako malá jsem hodně kreslila, ale pak jsem přestala. Proč vlastně? Protože jsem začala používat větu: „Nemám čas.“ Ve škole přibyly hodiny a začala jsem trávit i více času na telefonu. Teď jsem už prakticky dospělá a aktivně kreslím aspoň každý druhý den. Proč se to změnilo? Určitě ne proto, že bych měla více času, ba naopak. Jen jsem přestala používat větu: „Nemám čas.“ Času máme, kolik chceme, je jen na nás, čemu jej věnujeme. Je lepší sledovat sociální sítě anebo si několik minut denně vymezit na kreslení? Je to naše volba, jestli chceme něco dokázat a v něčem, co umíme, se posunout dál, nebo zůstat na tom samém bodu a jen se litovat, že nemáme čas na to, co nás baví.

Je lepší sledovat sociální sítě anebo si několik minut denně vymezit na kreslení?

ivajakab

Naposledy som kreslila na základnej škole. Nebola som žiadny umelec, takže som sa tomu ďalej nevenovala. Ako išiel život ďalej a pribúdalo povinností, na takéto „zábavky“ jednoducho nebol čas. Bolo treba sa učiť (vyštudovať medicínu nebola žiadna hračka), v lete brigádovať, potom prišla práca, nočné služby a ten život letel neuveriteľnou rýchlosťou.
Až kým som sa pred 3 rokmi s taškami plnými nákupu nepristavila v papiernictve. A tam som zbadala sadu fixiek. Zoradené úhľadne podľa farieb, tak ma očarili, že som si ich kúpila. V ten večer som začala len tak kresliť. A ďalší večer znova. A uvedomila som si, že ten čas pri kreslení je mojou osobnou meditáciou. Je to čas, keď nepremýšľam nad ničím iným, iba nad farbami a nechávam to plynúť. Môj mozog konečne nemusí premýšľať a kalkulovať a riešiť problémy. Tie okamihy sú také dokonalé, že sa človek stane na kreslení závislým. 🙂

Takže moja rada znie: stačí iba začať. Ak je pre vás kreslenie tým pravým, pôjde to samo a skôr budete mať opačný problém, nebudete vedieť prestať a vrátiť sa k povinnostiam.
Ak pre vás kreslenie nie je to „ono“, skúšajte ďalej. Stále je tu hudba, pohyb, tanec. Koníčky nie sú strata času. Práve naopak. Je to ten najhodnotnejšie strávený čas a zaslúžite si ho.

kockakocour

  1. Rozhodnout se, CO budeme tvořit (ať pak nesedíme s rukama v klíně a hmmm, já vlastně ani nevím, co budu kreslit, musíme mít chuť vytvořit konkrétní věc, aby nás to bavilo, abychom to dokončili a aby to nebylo jenom, tak já teda něco nakreslím… mělo by to mít příběh, kus nás sebe).
  2. Vymezit si čas, KDY budeme tvořit (myšlenky by se měly soustředit jen na tvorbu, čas, kdy nemyslíme na to, že musíme letět na poštu, dovařit oběd apod., vymezit si přesný časový úsek, třeba jako dříve ve škole, kdy budeme dělat jej jednu konkrétní věc).
  3. Vymezit si místo, KDE budeme tvořit (pracovní místo by mělo být uklizené, nesmí se na něm válet hračky po dětech, nevyřízená pošta, talíř se zbytkem jídla… cokoli by nás mohlo rozptylovat či překážet).
  4. Správná atmosféra (měli byste mít na tvorbu absolutní klid, děti můžou být dobrá inspirace, ale dejte je na krk na chvilku babičce či manželovi, ono přeci jen potřebují podat pití, kapesník, zrovna mají hlad… to vše nás může vytrhnout z práce a nemáme už myšlenky cokoli tvořit, poslech hudby nebo nenáročný film je lepší kulisa. Stejně tak jako neuklizený byt nás může iritovat a odvádět od tvorby, tak pokud nemáte zrovna uklízecí mánii, zatemněte byt, ať nepořádek nevypadá tak hrůzostrašně, a posviťte si jen na svůj papír).

Pokud máte tyto body splněny, tak pak už nás může od práce vytrhnout snad jen živelná katastrofa a ostatní nepředvídatelné situace, jako je návštěva tchýně.

doodlist.ka

Asi by som si pomohla známym „kde je vôľa, tam je cesta“. Ak niekto niečo naozaj chce, tak si myslím, že ho tá túžba prenasleduje, kým ju nenaplní. A je jedno, či ide o kreslenie, alebo o čokoľvek iné. Existuje milión dostupných ciest, ako začať kresliť, najjednoduchšie cez tutoriály na YouTube alebo Pinterest, profily na Instagrame, hocikde na internete sú tony inšpirácie, stačí len vyjsť z komfortnej zóny a začať objavovať. ? Ja mám veľmi rada Skillshare, sú tam dlhé tutoriály, popri ktorých môžem rovno skúšať to, čo sa učím. Úprimne si myslím, že ak niekto ozaj chce, cestu si nájde. Čas totiž nikdy nebol prekážkou naozaj silnej túžbe ani tvorivej múze.

sara.surova

Voľný čas na maľbu alebo akúkoľvek inú tvorivú činnosť sa dá skutočne nájsť. Tiež som bola toho názoru, že toho času nemám toľko, koľko by som chcela a potrebovala. Potom nastala zmena. Až teraz ako mama 5 mesačnej dcérky som zistila, že som mala kopu času a fakt neviem, kde som ho míňala. Teraz sa mi dokonca zdá, že tvorím a maľujem o dosť viac ako po minulé roky, hoci v skutočnosti som rada, ak ten čas pre seba počas dňa alebo noci nájdem.
Ono naozaj stačí pohľadať v preplnenom diári čo i len polhodinu denne. Za tie roky čo maľujem, som zistila, že ak som chcela za jeden jediný deň dielo načrtnúť, vymaľovať, zamerať sa na detaily, zväčša to nedopadlo dobre. Hoci som bola v prúde maľovania a ozaj ma to bavilo, oči ma začali klamať a keď som skončila, nebola som spokojná. Naopak, ak som sa tomu venovala maximálne hodinku, hneď na ďalší deň som opravila chybičky krásy a pokračovala. Oveľa viac som si uvedomila, čo chcem mať na obraze, čo sa tam hodí. Preto to tak robím stále. Ak ste ešte stále toho názoru o žiadnom voľnom čase, tak mojím tipom je mať pri sebe vždy kúsok, zdrap papiera a ak vás kopne múza, tak sa jej chopte a nenechte ju utiecť. Túto skicu môžete neskôr pretvoriť na obraz.Dôležité je sa zo začiatku nesnažiť o dokonalosť, lebo tá príde cvikom, ale o prenos vašich pocitov do svojho diela. Stačí večer, keď je všade pokoj. Spravte si z toho taký rituál, z ktorého sa stane zvyk a časom vám bude bežať čas oveľa rýchlejšie a zistíte, že kreslíte nie pol, ale tri hodinky.

Ak nemáte veľa času na maľovanie a kreslenie, tak to vôbec nevadí, pretože stačí si nájsť denne čo i len polhodinku.

zuzka.paintings

Ja by som poradila využiť na maľovanie každú voľnú chvíľku. Najskôr je lepšie maľovať na menšie formáty, hrať sa, skúšať rôzne farby (nájsť tie, ktoré ti “sedia”), skúšať aj rôzne techniky a hlavne si uvedomovať pri tvorbe svoje pocity. Tie ťa povedú.

sisbobekova

U mňa osobne hľadanie času nehralo nikdy žiadnu rolu. Študovala som aj na umeleckej škole a tvorím prakticky odmalička. Ak niečo v živote chcete robiť, proste to robte bez uvažovania nad tým, kedy mať na to čas. Priorita je jasná vec. Počas tvorby človek nemôže tlačiť na pílu a buď má inšpiráciu alebo nie. Buď sa tomu povenuje, alebo nech robí niečo iné. Či sa tým živí alebo len ako hobby, nedá sa všeobecne niekomu radiť, je to trochu nezmyselné, pretože každý z nás vedie iný život, má v ňom iné povinnosti, duševné rozpoloženie atď. Zbytočné premýšľanie nad tým teda len o ďalší čas človeka oberá. Niekedy múza nepríde celé týždne a inokedy človek nevie, s čím skôr začať. Skicujte si, zapisujte, tvorte. ?

Prejsť na začiatok