Ako sa naučiť kresliť doma

Začni, neprestávaj a budeš sa zlepšovať. To je najčastejšia rada, ktorú dostaneš, ak zisťuješ, ako sa naučiť kresliť. Je to pravda. Volá sa to svalová pamäť a tak ako pri cvičení aj pri kreslení sa tvoje svaly budú zlepšovať a zapamätajú si, ako majú používať štetce a ceruzky.

Farby pre začiatočníkov

Spomeň si, čo sme používali v škole na výtvarnej. Boli to temperky, vodové farby a voskovky. To sú na začiatok najlepšie farby, pretože rýchlo schnú a riedia sa iba vodou. Sú lacné a ak na to príde, aj sa ľahko operú alebo vyčistia z nábytku.

Čo začať kresliť

Môžem ti poradiť autá alebo psa, ale z vlastnej skúsenosti viem, že ťa nebude baviť kresliť niečo, čo sa ti nepáči. Predstav si, čo s hotovým obrazom chceš urobiť. Ak ho chceš niekomu darovať, zamysli sa, čo má on najradšej. Ak si ho plánuješ niekde zavesiť, tak si premysli, aké farby a motív by sa hodili do miestnosti.

Príroda

Veľa ľudí začína kreslením prírody a na obrazy s prírodou sa aj dobre pozerá. Hovorí sa, že psichycky uzemňujú, pretože nie sme v prírode tak často, ako by sme chceli a pohľad na obraz prírody nám robí radosť.

Tento návod som skúšala aj ja s olejovými farbami na plátne. Kvety som urobila viac ružové ako je v návode a neurobila som ani toľko záhybov na kmeni stromu.

olejomaľba stromu s ružovými kvetmi

Západ slnka

Západ slnka má pozadie z krásneho farebného gradientu, na ktorý potom kreslíš niečo výrazne tmavšie. Môžu to byť hory, zámok alebo stromy. Podľa tohto videa sa naučíš kresliť západ slnka na mori.

Kvety

Kvety, ktoré majú lupienky sa kreslia ťažšie, ale takáto levanduľa je dobrá aj pre začiatočníkov.

Abstraktné maľby

Pri abstraktných maľbách sa naučíš vidieť, čo ti na obraze vadí a treba to upraviť. Tak ako ja v tomto videu, môžeš nakresliť čiary voskovkami, navlhčiť papier a postupne pridávať farbu, ktorá sa po mokrom papieri bude rozplývať.

Ako sa naučiť kresliť doma
Prejsť na začiatok